Zápisky z putování po Číně

Shanhgai

ShanghaiV 7,30 jsme měli odlétat z Pekingu do Shanghaie, ale letadlo mělo zpoždění a vznesli jsme se až v 8,15.

První dojmy že Shanghaie byly deštivé, 24 hodin před příletem zde byla bouře a tak jsme s taxíkem projížděli lagunami vody, občas nám zateklo i do auta.
Lidé chodí v žabkách, nebo nosí na nohách igelitové pytlíky (Číňané jsou nesmírně vynalézaví). Policisté řídí dopravu po kolena ve vodě.

Ubytovali jsme se v hotelu Marriott, nejhezčím hotelu z celého našeho putování.


Mapa zázorňuje významná místa, která jsme navštívili a o kterých se zmiňujeme na tomto webu.
Číslo značí den pobytu, kdy jsme zde byli. Po rozkliknutí čísla se můžete prokliknout přímo do článku, kde se o něm hovoří.


Odpoledne jsme se jeli podívat na Chrám jadeiotoveho buddhy. Jedna se o aktivní klášter, a tak jsme mohli slyšet a vidět modlitební čtvthodinku asi 30ti mnichů. Klášter je to pěkný, ale nesmírně komerční, je zde více obchodu než vonných tyčinek na oltáři. Samotný jadeitovy budha byl pro nás trochu zklamáním (chybí nám budhistická duchovní rovina), byla to jedna z mnoha menších soch (a to k němu bylo speciální vstupné).

Poté jsme se vydali na East Nanjing Road,  jednu z nejzalidněnější ulic vůbec, ozářenou že všech stran neony a reklamou, posetou předraženými obchody. Z Nanjing road jsme přešli na nábřeží Bund, kde jsme viděli nasvícené nejvyšší že všech Shanghaiskych mrakodrapu (Shanghaiske světové finanční centrum - "Otvírák" - 492m, Jinmao - 430,5m, Perla orientu a budoucí nejvyšší mrakodrap světa, který je ve výstavbě), odrážející se v bahnité řece Huang Pu. Druhá strana promenády je lemovaná novoklasicistnimi budovami bank a nejvlivnějších obchodních společnosti. Tato působivá scenérie se nedá ani popsat, všude je plno lidí, světel, obřích domů a zářících výletních parníku.

Z Bundu jsme přešli na Yuyuan Market. To je síť uliček s obchůdky, restauracemi a bary v klasických čínských atriových domcích. Taková čínská pražská Zlata ulička. Asi kvůli neustávajícímu dešti se většina obchodů zavřela ve 21,00, to nás donutilo vyhledat jiný lokál na jiném místě. To místo bylo temné, ale svit červené reklamy nás vtáhl do místnosti 3x3 m s předkuchyní na chodníku. Sedli jsme k jednomu ze tři stolů a dali si pivo Tsintao. U vedlejšího stolu jedl Číňan rizoto, vypadalo dobře a tak jsme si jej také dali. Stalo to hodně odvahy. Bylo ale výborně a objednali jsme si i ručně dělané tenké nudle (neuvěřitelné). Dosyta jsme se najedli a útrata byla pouze 32 RMB. Doteď nevíme, jestli na něco zapomněl, nebo byl opravdu tak levný.

...a mimochodem, navštívil jsem zdejší Apple store ;)

Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Shanghai
Tiananmen
Chrám nebes v Pekingu
Jungang
Pingyao
Hanging
Pingyao