Zápisky z putování po Číně

První výpravný den + Chrám nebes

phoca thumb l img 1777Středa, 25.9.2013, jasno, sucho a prašno, denní teplota 23'C.

Objevné výpravy čínské jsme zahájili návštěvou obchodního domu Auchan. Je neuvěřitelně, co všechno se dá v 'potravinách' koupit.
Naleznete tu exotické ovoce, napr durjan, dále pak všemožně druhý hub, zpracování tofu, grilované kuřecí krky, živé i neživé želvy, kraby, mušle, krevety atp.


Obchodní dům Au...
Obchodní dům Au...
Obchodní dům Au...
Obchodní dům Au...
Obchodní dům Au...
Obchodní dům Au...
Prý to je tofu
Obchodní dům Au...
Obchodní dům Au...
Obchodní dům Au...
Obchodní dům Au...
Obchodní dům Au...
Slepičí pařátky...
Obchodní dům Au...
Obchodní dům Au...
Ryby
Obchodní dům Au...
Obchodní dům Au...
Obchodní dům Au...
Obchodní dům Au...
Ryby
Chobotnice
Živé škeble


Z Auchanu jsme se přesunuli na policejní stanici k nahlášení adresy místa pobytu, nezbytná Čínská byrokracie.

Poté, asi v 11 hodin, nám dal švagr školení v nákupu jízdenek do metra, při nákupu zadáváte na dotykové obrazovce cílovou stanici. Následně jsme se přesunuli k bezpečnostní kontrole zavazadel - dáváte je na podobný pás jako na letišti, je zde i rentgen. 

Pak už jsme vyjeli směr Chrám nebes. 


Mapa zázorňuje významná místa, která jsme navštívili a o kterých se zmiňujeme na tomto webu.
Číslo značí den pobytu, kdy jsme zde byli. Po rozkliknutí čísla se můžete prokliknout přímo do článku, kde se o něm hovoří.


Tak rychle nám to ale nešlo a předcházela tomu návštěva pověstné Laovy čajovny, kam jsme si šli zarezervovst lístky na páteční představení směsice čínského divadla, pantomimy, akrobacie, opery atd. Takové velkoryse pojaté 'Na stojáka' po Čínsku. Koupit si lístky není jen tak, čiňané naprosto nerozumí anglicky, vč. tak elementárních slov jako 'best' (použil jsem je při nákupu/výběru cigaret).
S velkou dávkou trpělivosti a gestikulace jsme se však dobrali kýženého cíle (a propracovali se až na vrchol-do 3. Patra Laovy čajovny, kde sídlilo call centrum pro rezervaci vstupenek.

Zcela vyčerpání jsme se přesunuli do McDonalds na dávku kávy. V Čině se káva obvykle nepije, tak ji můžete nalézt pouze ve vybraných, většinou zahraničních (a drahých) podnicích.

Z 'mekáče' jsme se dostali na obchodní bulvár Qiuanmen street. Zajímavosti je vidět současné, moderně vybavené obchody (Starbucks, Samsung, Lenovo, Canon, Zara atd.) v tradičních domech. Po bulváru jezdila historická tramvaj.

Tudy jsme přešli na chodník vedoucí podél velmi rušné, hlučné a prašné silnice, ze které jsme se promotali až ke vstupu do areálu Chrámu nebeského klidu. Je zajímavé, jak hojně se v komunistické Čině používají náboženské termíny k označení náměstí a ulic. Zcela určitě to je přejaté od památek, kterých je Peking plný, ale i tak..
Chrám nebeského klidu je komplex tři hlavních budov, kterými prochází chodník vedoucí do posvátného nebe. Naleznete tu Chrám poděkování za dobrou úrodu, Chrám ozvěn a Kruhový oltář, kde se zabíjel a rituálně spaloval neposkvrněný vůl.
Místo to je nádherné, všechny stavby jsou postavené s důrazem na každý detail (pár detailů jsme i nafotili). Všude je přítomno velké množství čínských turistů a objevili jsme tu i nám, Čechům neznámý druh 'otravovačů'. Pobíhali tu skupinky lidí označené vlaječkou, které měly za úkol se s každým zahraničním tutistou vyfotit. Jednou jsem jim vyhověl, kompozici a foťák chystali asi 4 minuty, pak už jsme na ně neměli náladu.

Číňané tančí kde se dá, tentokrát před vstupem do Chrámu nebeského klidu

Po východu z chrámu jsme se vydali k zastávce metra, vzdálené asi 45 minut chůze. Procházeli jsme špinavými uličkami, odkud se linul zápach a pokřikování jejich obyvatel. Číňané jsou velice hluční. Zároveň jsou ale také velice praciovití, v každém domku byla nějaka dílnička nebo obchod, jejíž šířka pouze o metr na každou stranu přesahovala dveře, a délka byla kolem 5m. V takovém prostoru jsme viděli prodejnu oken, zámečnickou dílnu, potraviny, copy centrum, zverimex (s uschlými želvami-prostě jim vyschla voda v lavoru), miniobčerstvení atd.
Nutno ale podotknout, že všechny tyto 'podniky' měly svou provozovnu roztáhnutou až do ulice, kde omezovaly i průchod chodců a průjezd cyklistů a jezdců na skůtrech, těch je v Pekingu obzvláště hodně.
Laosheova čajov...
Mekáč po Čínsku
Chrám poděkován...
Kruhový oltář
Chrám poděkován...
Chrám poděkován...
Chrám ozvěn
Chrám ozvěn
Jedna ze vstupn...
Interiér chrámu
Detail střechy
Kruhový oltář
Kruhový oltář
Kaligrafický um...


Jeden z planů na dnešní odpoledne byl nákup SIMkarty. Došli jsme do obchodního centra, kde jsme našli pobočku China Mobile, byl to však pouze příjem oprav. Přesto se nám podařilo s místním technikem vykomunikovat vše, co potřebujeme. Odpověděl jenom: "Follow me", prošel celým obchodním domem až na ulici, s trochou obav jsme šli dál za ním, až jsme došli do přilehlého dalšího obchodního domu a tam byla pobočka China Mobile, kde nám měli pomoci. Nejprve nám vytočil call centrum a dal k uchu telefon, to byla ale opravdu naivní představa, že se to podaří :). Pak se nás ujala zaměstnankyně, která trochu ovládala angličtinu, a vysvětlila nám, jak to v Číně chodí se SIMkartami. Není problém si ji pořídit, ale jako turista musíte nahlásit adresu, kde se nacházíte, nechat jim okopírovat pas, podepsat smlouvu a po ukončení pobytu se dostavit na pobočku a smlouvu znovu vypovědět. Bylo to tak komplikované, že jsme se tohoto plánu vzdali a zůstali závislí na wifi ve švagrově domě. Jinými slovy, nebudou žádné zprávy na twitteru a žádně check-iny na Forsquere (stejně by to bylo komplikované a musel bych to řešit polofunkční VPN - po pár minutách je vždy zablokovaná).

Pak jsme se už metrem přesunuli zpět do blízkosti domova a po 45 minutách ostrého nočního pochodu jsme byli doma, připraveni na další zajímavý den. Tentokráte do Zakázeného města.
Tiananmen
Chrám nebes v Pekingu
Jungang
Pingyao
Hanging
Pingyao