Zápisky z putování po Číně

Zakázané město a Bílá pagoda

Zakázané městoČtvrtek, 26.9.2013, teplota 30°C, místy i víc :).

Dnes jsme se vypravili do Zakázaného města. Jedná se o sídlo čínských císařů a je to takové malé město ve městě. Jeden chrám navazuje na další, všude jsou obrovské dlážděné plochy, velkmé množství doprovodných staveb pro služebnictvo atd. Úvodní vstup stráží velký Mao Tse-tung z ještě větší fotografie. Než dojdete do vstupu musíte projít namátkovou kontrolou zavazadel a důmyslnou spletí davových retardérů (bludišť). Poté se dostanete na první z mnoha náměstí. Výhodou čínské architektury je symetričnost, stačí vám projít pouze jednu stranu a víte, co je na straně druhé :). Středem zde opět vede nebeský chodník. Asi nemá smysl popisovat, co vše je zde k vidění, to si případní zájemci vygooglí sami, zdrojů informací je dost. Pro ostatní přikládáme fotogalerii.


Mapa zázorňuje významná místa, která jsme navštívili a o kterých se zmiňujeme na tomto webu.
Číslo značí den pobytu, kdy jsme zde byli. Po rozkliknutí čísla se můžete prokliknout přímo do článku, kde se o něm hovoří.


Za zmínku ale stojí naše setkání s mladou činskou malířkou Han Sui Thai která měla v jedné z postraních budov výstavů tradičních akvarel. Její výstava nás zaujala na tolik, že jsme od ní koupili jeden originál, stál pouze 100 RMB - to je cca 320 Kč. Obraz je lemován pravým hedvábím a je opravdu nádherný. Fotografii přidáme po návratu do ČR.

Jakožto nepopiratelní cizinci jsme uvržení do obležení všudypřítomných šmelinářů s nejrůznějšími nabídkami služeb (rykši, taxi, samozvaní náhodní průvodci, prodej pohledů, map a průvodců atd.). Postupně si na to ovšem zvykáme a odbýváme je slovy "No, no".

Ze Zakázaného města jsme přešli vodní příkop obepínající město, dále podchodem pod frekventovanou silnicí do parku Jingshan, kde jsme vystoupali ke chrámu odkud byl nádherný výhled na Zakázané město.
Odtud máme veselou příhodu, nechali jsme se vyfotografovat od jedné mladé Číňanky, chtěli jsme mít za zády zakázané město, ona to však asi nepochopila a na fotce je pouze město :).

Parkem jsme došli do spojovací ulice (všechny tyto ulice působí stísněným dojmem a občas máte existenční obavy), kde jsme nakoupili - čaj, sušenky a pepř (velmi silně aromatický). Z uličky jsme vystoupali po schodech k Bílé pagodě - Baita. Dřívé to bylo místo dobrých skutků, poté šamanské sanatorium a dnes je interiér stavby uzavřený.

Z bílé pagody jsme sešli kopec lemovaný kapličkami a malými chrámy až do údolí k řece, odkud jsme se vydali podél silnice k metru a tím dnešní den zakončili. 

img_2015
img_2025
img_2045
img_2048
img_2050
img_2053
img_2059
img_2065
img_2075
img_2095
img_2117
img_2125
img_2134
img_2137
img_2142
img_2148
img_2159
img_2163
img_2164
img_2165
 

Tiananmen
Chrám nebes v Pekingu
Jungang
Pingyao
Hanging
Pingyao