Zápisky z putování po Číně

Procházka hutongy

HutongTeplota byla 25°C, ovzduší silně znečištěné, vzduch byl doslova cítit a bylo šero.

Dnešní den jsme věnovali úzkým uličkám a smlouvání o ceny. Vyrazili jsme totiž načerpat atmosféru hutongu, konkrétně Yong Heng Hu Tong - starých uliček, kde žijí obyčejní lidé.
Pro nás to jsou nepředstavitelné podmínky. Všude je spoustu špíny, na ulici v prachu se vaří jídlo k prodeji, mezi tím se proplétají lidé, auta a motocykly, všichni na sebe pokřikují a troubí.

Navzdory tomu je ale hezké zažít tu atmosféru. Je to Čína lidí, ne palácová Čína.Mapa zázorňuje významná místa, která jsme navštívili a o kterých se zmiňujeme na tomto webu.
Číslo značí den pobytu, kdy jsme zde byli. Po rozkliknutí čísla se můžete prokliknout přímo do článku, kde se o něm hovoří.


Hutongy
Hutongy
Hutongy
Hutongy
Hutongy


Po hodinovém bloumání jsme vyšli opět ven na rušnou ulici a zašli na kávu do podniku Cheese´s. Manželka si dala ke kávě malinový dort a já rýžový nákyp s durjanem a se sýrem. Kdyby vás někdy napadlo jíst durjan, tak to rychle zaplašte. Chvilku to jde, když překonáte počáteční odpor (durjan je totiž silně aromatický a jeho vůně se přirovnává k smradlavým odpadkům), ale po pár soustech se ve vás nastartuje dávivý reflex a pak už to opravdu nejde. Nerozumím tomu, jak si na něm mohou Číňani pochutnávat, ale jsou to prostě Číňani.. :)

Hutongy
Hutongy
Hutongy


Další naše cesta vedla na náměstí Tiananmen - náměstí Nebeského klidu. Dostat se tam ale není jen tak, vaše zavazadla musí projít rentgenovou kontrolou. Je to kvůli tomu, že se zde často dělají různé demonstrace, tak aby se předcházelo nepokojům. Tiananmen je největší náměstí na světě, má obdélníkový tvar o rozměrech 880 x 500 metrů (pro srovnání Václavské náměstí má rozměry 682 x 60 m). Uprostřed náměstí stojí mauzoleum s božským Maem. Jinak tu však nic k vidění není, tedy kromě pár obskurdností jako např. obří mísa s ovocem nebo dvě obrovské obrazovky - v těchto případech si představte to, čemu říkáte obří a ještě to tak 5x zvětšte.

Náměstí Tiananm...
Náměstí Tiananm...
Náměstí Tiananm...
Náměstí Tiananm...
Náměstí Tiananm...
Náměstí Tiananm...
Náměstí Tiananm...

Z náměstí jsme prošli na ulici, ze které jsme prošli do hutongu vyhlášeného řemeslnými a uměleckými obchody. Naleznete tu prodavače čaje, nožů, oblečení, a všeho možného, ale hlavně tu jsou sochaři, malíři, kaligrafové a jiní umělci z oborů, které u nás nejsou běžně známá, jako např. obrazy z detailně vyřezávané kravské kůže. Ti zde prodávají svá mistrnná díla i náčiní. Zakoupil jsem zde krásnou kaligrafickou sadu s třecím kamenem a tuší. Po nezbytném smlouvání jsem stáhl cenu z cenu 200 RMB na 150 RMB - 470 Kč. V Čechách by se pohybovala těžce přes 3000,-.

Umělecká čtvrť
Umělecká čtvrť
Umělecká čtvrť
Umělecká čtvrť
Umělecká čtvrť
Umělecká čtvrť
Umělecká čtvrť


Manželka si přála přivézt domů pravý čínský porcelán, šli jsme tedy do antikvariátu a koupili konvičku na čaj prý z roku 1820. Kdo ví, je-li to pravda, ale je krásná a stála za to, a my tomu rádi věříme. Po 3 hodinách plných krásné atmosféry jsme došli na metro a jeli se podívat na noční Bubnovou a Zvonovou věž. V 19,00 už byla naprostá tma, ale předpokládali jsme, že obě věže budou nasvícené. Peking je město, kde jsou modře podsvicené mosty a na živých plotech je natažený 'vánoční' svítící řetěz. Obě věže byly ale v naprosté temnotě.. Poučením nám budiž, že na památky se chodí jenom za světla ;).

Tiananmen
Chrám nebes v Pekingu
Jungang
Pingyao
Hanging
Pingyao